بوژی چیست؟

Bogies

بوژی در اصل یک کلمه فرانسوی است . در لغت به معنای محور است و بوژی ها بر خلاف ظاهر سخت و خشن و خشکی که دارند به راحتی توسط فشار روغن هیدرولیک بر روی انها اعمال کنترل می شود.

بسته به وزن محموله تعداد این محور ها می تواند کم یا زیاد شود . یعنی هرچه بار سنگین تر شود تعداد محور ها بیشتر می شود و طبیعتا تعداد کشنده های ان بیشتر خواهد بود . حمل بار توسط بوژی ها شرایط خواصی را می طلبد . از راه و جاده گرفته تا مسائل ترافیکی و تجارب رانندگان.

جالب است بدانید که حد اکثر سرعت یک بوژی و کشنده ان به همراه محموله چیزی کمتر از ۳۰ کیلو متر بر ساعت است . در بعضی مواقع کار به حدی حساس است که راننده بوژی مجبور می شود با ۵ کیلو متر بر ساعت حرکت کند .

حرکت یک بوژی مستلزم صورت گرفتن هماهنگی های خاص با پلیس راه کشور و سازمان راه داری و در بعضی مواقع وزارت نفت و نیرو است . بوژی ها فقط و فقط از ۶ صبح تا ۶ عصر مجاز به حرکت هستند و در شب و روز های تعطیل حق تردد در جاده ها را ندارند .

این دستگاه ها همیشه باید با دو اسکورت در عقب و جلوی محموله حرکت کنند .در بعضی و در بسیاری از جاده های کشور و همچنین پل هایی که توانایی حمل وزن و بار ان را ندارند ، شرکت های حمل و نقل خود موظفند راه های فرعی جهت عبور مجموعه بوژی و کشنده ها بسازند ، که خود این امر هزینه های سر سام آوری را به دنبال دارد.

  طبق تحقیقات صنعت بوژی از سال ۱۹۶۸ میلادی (۱۳۴۷ شمسی) توسط چند شرکت ایرانی وارد ایران شده است . مسلما از آن زمان تا کنون هم طراحی بوژی ها تغییر کرده است و هم تناژ بار ها و محموله ها بالا رفته است . از این رو می توان گفت صنعت بوژیرانی یک صنعت است .

بزرگترین مشکل صنعت بوژی رانی اخذ عوارض بی حساب و کتابی است که توسط شهر داری ها و بخشداری ها و در بعضی موا قع توسط افراد محلی به بهانه عبور بار سنگین در مناطق مختلف گرفته می شود .

بوژی ها برای حمل بار های ۹۶ تن به بالا استفاده می شوند .

  • ارتفاع از سطح زمین : ۱٫۷۰ متر
  • تعداد چرخ در هر محور : ۸ چرخ
  • کشنده ها معمولا ۱۰چرخ دارند ، بجز خودرو های جدید مان که ۱۲ چرخ دارند .

(توجه داشته باشید که این خودرو برای عبور و مرور بدون بار در جاده ها هم نیاز به صدور بارنامه ترافیکی و اسکورت دارد)

/ 2 نظر / 151 بازدید
صالح آبادی

سلام روش بهره برداری از اطلاعات سایت چطوریه؟ هر صفحه ای که باز میکنی پاسفورد ازت می خواد

مجید رضایی مطلق

سلام مهندس خسته نباشید - متن های مفیدی هستند . استفاده کردم موفق و سربلند باشید