از کلاه ایمنی این گونه استفاده کنید!!!

سالانه دو میلیون صدمه و آسیب به سر شامل شکستگی های جمجمه و فک رخ می دهد ، یعنی در هر 26 ثانیه یک مورد که از این تعداد 300 هزار نفر دچار مشکلات جدی و آسیب های مغزی شدید شده ، 99 هزار نفر دچار معلولیت می شوند و 56 هزار نفر نیز جان شان را از دست می دهند. این آمار مربوط به کشور آمریکاست. در انگلستان نیز سالانه بیش از 60 هزار نفر از کارگران دچار آسیب در ناحیه سر می شوند و در پی آن دو سوم آنها دچار مشکلات و آسیب های جدی می گردند. هر چند اهمیت رعایت نکات ایمنی هنگام کار بر کسی پوشیده نیست اما شاید این آمار شما را نسبت به مراقبت از سر هنگام کار و لزوم استفاده از کلاه ایمنی حساس تر کند.


12 نکته کلیدی درباره کلاه ایمنی

1ـ هر وسیله حفاظت فردی باید مطابق با استانداردها و شرایط خاصی ساخته شود تا در هنگام استفاده ، فرد را از خطرات حفظ کند. کلاه ایمنی استاندارد نیز باید در برابر برخورد با اشیاء مقاوم باشد ، توانایی جذب ضربات را داشته باشد و آنها را به سر فرد انتقال ندهد.
2ـ کلاه ایمنی باید ضد آب و کند سوز باشد.
3ـ برای آنکه کلاه کاملاً روی سر قرار بگیرد و در جای خود محکم باشد لازم است بندها و تسمه هایی  داشته باشد که فاصله این بندها از جدار داخلی کلاه بین 1 تا 4/1 اینچ معادل 54/2 تا 18/3 سانتیمتر باشد.
4ـ کلاه ایمنی باید دارای برگه مشخصاتی باشد که در آن نام کارخانه سازنده و گروهی که کلاه در آن قرار می گیرد و نیز استاندارد تأیید کننده آن آمده باشد. در آمریکا سال 1994 به بعد تمام کلاه های ایمنی باید دارای استاندارد ANSIباشند.
5ـ معمولاً وزن کلاه ایمنی به طور کامل از 400 گرم تجاوز نمی کند. کلاه باید از مواد غیر قابل احتراق ساخته شده و در مقابل جریان برق عایق باشد.
6ـ به منظور حفاظت سر ،‌صورت ، پشت و گردن دور تا دور کلاه ایمنی باید لبه دار باشد.
7ـ برای کار در فضای نسبتاً کوچک و تنگ کلاه باید کوتاه بوده و در صورت لزوم فاقد لبه باشد.
8ـ کلاه هایی که در فضای خیلی مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند باید از نظر رطوبت غیر قابل نفوذ باشند.
9ـ نوارها و چرم داخل کلاه باید به سهولت قابل تعویض باشند.
10ـ برای استفاده از کلاه ایمنی که متعلق به شخص دیگری بوده باید قبلاً داخل آن ضدعفونی شده و در صورت لزوم چرم و نوارهای داخل آن تعویض شود.
11ـ کارکنانی که دارای موهای بلند هستند ، به خصوص کارکنانی که با ماشین کار می کنند و یا در جوار آن مشغول کار هستند باید به وسیله سربند و یا وسیله حفاظتی دیگری موهای سر خود را کاملاً بپوشانند.
12ـ سربند کارکنانی که در مقابل آتش و یا جرقه و یا مواد مذاب و یا امثال آن کار می کنند باید از جنسی تهیه شده باشد که به آسانی آتش نگیرد و در مقابل شستن و ضدعفونی کردن به وسیله ترکیبات صنعتی مقاومت کافی داشته باشند.

/ 0 نظر / 92 بازدید