ایمنی ذرات قابل احتراق

 

بنظر نمی رسد که ذرات گردوغبار به تنهایی قابل انفجار باشد. اما هرنوع ماده قابل احتراق (وبعضی از مواد که در شرایط معمول غیرقابل احتراق محسوب میگردند) وقتی که ساختار ذره ای پیدا می کنند یا به فرم پودری در می آیند به سرعت دچار حریق میگردند. گرد غلات، کودهای شیمیایی، شکر، زغال و بعضی از فلزات مانند آلومینیوم، منیزیم و کروم در حالت پودری نمونه هایی از گردانفجار ها می باشند.

درصورتیکه این ذرات دریک فضای بسته باغلظت مناسب و بصورت معلق درآیند قابلیت انفجار پیدا میکنند.نیروی حاصله/آزادشده از چنین انفجاری می تواند سبب  کشتن وزخمی شدن انسان ویا تخریب ساختمانها گردد. چنین حوادثی در طول دهه های گذشته سبب زخمی شدن صدها نفر گردیده و مرگ افراد زیادی را باعث شده است.

پنج ضلعی گردانفجار

به زبان ساده، گرد انفجار، احتراق بسیار سریع و یا اشتعال ذرات هنگامیکه در هوا معلق می باشد، تعریف می شود .علاوه بر مثلث شناخته شده آتش یعنی اکسیژن، حرارت و منبع سوخت (ذرات گردوغبار)، انتشار ذرات گردوغبار به غلظت و میزان کافی سبب احتراقی سریع می گردد که از آن تحت نام deflagration یاد می شود. در صورتیکه این واقعه در یک محیط محصوری مانند یک اتاق، ساختمان، وسل و یا تجهیزات فرایندی اتفاق بیافتد، با افزایش فشار حاصله امکان انفجار فراهم می شود. تمامی پنج فاکتور ذیل پنج ضلعی گردوغبارات انفجاری را تشکیل میدهد:

آتش و انفجار حاصل از این ذرات قابل انفجار دارای مخاطرات مهلکی برروی سلامتی و ایمنی می باشد. فی الواقع گردانفجار ها دارای ماهیت مصیبت باری هستند که منجر به مرگ و صدمات ساختاری شدیدی شده و تاثیرات ویرانگری بروی جامعه ازخود به جا می گذارد.در صورتیکه شرکت یا مجموعه شما در معرض تهدیدات بالقوه این خطرات قرار دارد هم اکنون تدبیری بیاندیشید تا از عواقب زیانبار آن در امان باشید.

جهت دانلود و دریافت فایل کاملکلیککنید.

/ 0 نظر / 27 بازدید