نقش ایمنی در صنعت

نگاشت نانو ایمنی فنلاند توسط موسسه‌‌ تکس
نویسنده : محمد میلاد ناظران - ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٤ اسفند ۱۳۸٧
 

موسسه‌ی فنلاندی تکس1 که در زمینه‌ی فناوری و نوآوری سرمایه‌گذاری می‌کند، تصمیم گرفته است به معرفی تحقیقات، عوامل کسب وکار و اجرایی مرتبط و نقش آن‌ها در زمینه‌ی نانو ایمنی2 در فنلاند بپردازد. این مطالعه توسط گایا کانزالتینگ او3 انجام گرفته است.

روند توسعه‌ی فناوری‌های نانو شتاب گرفته است. مواد و کاربردهای جدید با چنان سرعتی پدید می‌آیند که ازدانش مربوط به نانو ایمنی باز می‌مانند. نانو ایمنی در این‌جا به معنی سلامت، ایمنی، عوامل محیطی و ریسک‌های بالقوه‌ای است که در ارتباط با تحقیقات، فرایندها، محصولات، کاربردها و خدمات فناوری نانو وجود دارد. اهداف اصلی این تحقیق، نگاشت بازیگران در حوزه‌ی تخصصی نانو ایمنی، تخصص‌ و پیوندهای بین‌المللی آن‌ها در این زمینه و ارتباط تحقیقات فنلاندی با قوانین وضع‌شده در اتحادیه اروپا است.

   نانوفناوری و نانوعلم در معرض سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ا‌‌ی در دنیا قرار گرفته‌اند. در حال حاضر، تلاش‌های تحقیقاتی نیز در جهت ارایه‌ی کاربردها و کسب و کارهای جدید آغاز شده‌ است. برای مثال، تعداد شرکت‌هایی که در فنلاند از نانوفناوری استفاده می‌کنند، از سال 2004 تا 2006 در حدود 111 درصد افزایش یافته و اخیرا به بیش از 100 شرکت رسیده است.

   برنامه‌ی فناوری فین‌نانوی تکس4 همراه با برنامه‌ی فین‌نانوی دانشگاه فنلاند به طور مشترک اثر عمده‌ای بر توسعه‌ی کسب و کار نانوفناوری کشور فنلاند داشته‌اند.

[1] Tekes
[2] Nanosafety
[3] Gaia Consulting Oy
[4] Tekes FinNano Technology Programme