نقش ایمنی در صنعت

مهمترین بیماری شغلی در جهان
نویسنده : محمد میلاد ناظران - ساعت ٦:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۸٧
 
مهمترین بیماری شغلی در جهان 


ایسکانیوز:رییس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران با بیان اینکه مواجهه با صدای بلند شایع‌ترین علت کاهش شنوایی بوده گفت:در بسیاری از مجامع علمی، افت شنوایی ناشی از صدا سرآمد بیماریهای شغلی بوده است. سعید فراهانی با بیان این که کاهش شنوایی حسی عصبی اکتسابی که عمدتا در جوامع امروزی شیوع بالایی یافته، به همراه توسعه تکنولوژی و گسترش صنایع مختلف و افزایش آلاینده‌های زیست محیطی ایجاد شده.

افزود: امروزه تاثیرات سوء صدای بلند در قالب تخریب سیستم شنوایی و کاهش شنوایی حسی – عصبی و تاثیر مستقیم بر برقراری ارتباط گفتاری در کنار تاثیرات سوء بر سایر اندامها از جمله سیستم اعصاب، قلب و عروق، غدد درون ریز و خون کاملا مشخص شده است.
رییس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران ادامه داد: بر اساس آمار منتشر شده در کشور آمریکا بالغ بر40 میلیون نفر به صورت جدی در معرض صدای مخاطره آمیز در محیط‌های شغلی بوده و حدود 15 میلیون نفر مبتلا به افت شنوایی ناشی از صدا هستند و این آمار در مقایسه با سایر بیماریهای شغلی بسیار بالا است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاثیر نامناسب صدا بر شنوایی انسان را وابسته به شدت صدا، طیف فرکانسی صدا و زمان در معرض بودن آن ذکر کرد و افزود: بر اساس استانداردهای موجود، حداکثر شدت نویز یا صدای مجاز در 8 ساعت کاری 90 دسی بل می‌باشد (صدای مخلوط کن غذا سطح شدتی در حد 100-95 دسی بل دارد) و هرچه این شدت صدا افزایش داشته باشد می‌بایست زمان در معرض بودن و ساعت کاری کاهش یابد؛ چرا که در صورت مواجهه با صدای بلند در زمان‌های بیش از مقادیر استاندارد، شاهد شروع کاهش شنوایی موقت و سپس کاهش شنوایی دائم حسی و عصبی همراه با وزوز یا احساس صدا در گوش فرد می‌باشیم.
رییس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران با اشاره به این که این نوع آسیب شنوایی درمان طبی ندارد، تاکید کرد: لازم است،عمده فعالیت سیاست گذاران نظام سلامت در این بخش بر پیشگیری، حفاظت شنوایی، اعمال قانون، آموزش‌های لازم و فرهنگ سازی متمرکز شود.
وی یکی از مهمترین برنامه‌ها در این راستا را اجرای برنامه حفاظت شنوایی یا HCP در مراکز صنعتی عنوان کرد و افزود: این برنامه که بصورت تیمی اجرا می‌شود، شامل شناسایی و تعیین سطوح صدا، آزمایش شنوایی در بدو استخدام و به صورت سالانه برای کارگران، تجویز وسایل حفاظت شنوایی فردی و آموزش می‌باشد و از جمله محورهای مورد بحث در هفتمین کنگره سراسری شنوایی شناسی ایران می‌باشد که در تاریخ 26 تا 24 اردیبهشت ماه جاری به همت انجمن علمی شنوایی شناسی ایران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در کنار مباحث دیگری چون تشخیص ضایعات محیطی و مرکزی شنوایی و ارائه جدیدترین روش‌های پیشگیری، توانبخشی و خدمات کمک شنوایی از جمله سمعک و کاشت حلزون ارائه خواهد شد