نقش ایمنی در صنعت

ایمنی صنعتی
نویسنده : محمد میلاد ناظران - ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۸٧
 

Same facts نکات مقدماتی

برای ایمن کردن یک کارخانه و دادن راه حل موثر نیاز به بررسیهای دقیق در محل کارخانه است

( System Approch) )

ایمنی رنگ ولعاب نیست که در پایان برنامه راه اندازی یک دستگاه و یا کارخانه به آن افزود بلکه بخشی از برنامه تدوین وراه اندازی یک پروژه را تشکیل میدهد بلکه در تمام مراحل از تصمیم گیری تا احداث و راه اندازی و تولید مداخله می نماید .

هدف از ایمنی تولیدی ایمن از فرآیندی ایمن است System Safety product from safety

ایمن کردن یک کارخانه فقط بخاطر مسائل اخلاقی و معنوی نیست بلکه از نظر تجاری و مالی هم سود آور است.

برنامه ای که برای ایمن سازی یک کارخانه از آن استفاده می شود می تواند برای صنعت مشابه آن با تغییرات مختصری بکار رود .

اگر مسائل ایمنی از ابتدای شروع به کار یک کاریک کارخانه رعایت شود هزینه زیادی نخواهد داشت و هزینه هایش را باز پرداخت خواهد کرد .

 

مقدمه

یک ضرب المثل انگلیسی قرن نوزدهم می گوید Safety is Better Than sorry

معادل فارسی آن این است علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد

در قرآن مجید از خلقت انسان در کمال استواری و تناسب نسبت به سایر مخلوقات یاد شده فتبارک اله احسن الخالقین

و در حدیث آمده نعمتان مجهولتان الصحه و الامان دو نعمت است که وقتی به خطر می افتند ارزش آنها معلوم می گردد .

و در شعر پارسی آمده: شبی تاریک و بیم موج و گردابی چنین هائل کجا دانند حال ما سبکبالان ساحلها

 

حوادث بزرگ دنیا:

حادثه کارخانه پوپال هند : که در اثر انفجار و بخش گاز سمی سیانید در اطراف کارخانه منجر به کشته شدن 2500 نفر گردید (1984)

حادثه کارخانه برق اتمی چرنوبیل در اوکراین که خاکستر مواد رادیو اکتیو ناشی از انفجار آن تا کیلومتر ها به اطراف پخش گردید و بیش از 20کشور را تحت تاثیر قرارداد ( 1985)

حادثه انفجار فضای پیمای ( Challenger ) در امریکا در مقابل میلیونها بیننده تلویزیون که موجب قتل 7 فضا نورد گردید و برنامه های فضای NASA را دو سال به عقب انداخت و میلیاردها دلار خسارت بجا گذارد (1986)

برق مرکز کنترل هوایی در فریمانت کالیفرنیا بمدت 34 ثانیه قطع شد در حالیکه 70 هوا پیما را در کنترل داشت و دراین فاصله دو برخورد هوایی رخ داد (1995)

در 25 سال گذشته 17 سانحه مرگبار هوایی در ایران اتفاق افتاده که 1464 نفر مسافران جان خود را از دست داده اند که آخرین آن سقوط هواپیمای توپولوف در فرودگاه مشهد بود در شهریور 85

انفجار قطار در نیشابور 29/11/ 85 با تعداد کشته و زخمی نا مشخص

حادثه آتش سوزی مسجد ارگ تهران دوشنبه 26/11/83 با 61 نفر کشته و 300 نفر زخمی

 

تاریخچه ایمنی :

احساس ایمنی همواره در بشر بوده است ولی اولین نوشته در باره ایمنی مربوط به همورابی در سالهای 1750 قبل از میلاد است دراین نوشته آمده اگر خانه ای ساخته شود که پایه هایش سست باشد هم صاحبش را می کشد و هم سازنده اش را به طرف مرگ سوق می دهد .

درسال 1834 موسسه لویدز که یک موسسه کشتیرانی انگلیسی است با زیر بنای ایمنی تاسیس شد

در سال 1877 در ماساچوست امریکا قانونی در مورد ایمنی ماشین آلات و تعهدات کارفرمایان تصویب شد .

در پایان قرن گذشته انفجار بویلرها مهندسین مکانیک امریکا را مجبور کرد که استاندارد و کدهایی برای بویلرها و اتصالات آن تدوین نمایند .

موسسه ملی ایمنی در امریکا در سال 1913 تشکیل گردید .

در سالهای 1920 به بعد کمپانیهای خصوصی برنامه های ایمنی را تدوین کردند .

درسال 1930 سال شروع برنامه های پیشگیری از حوادث در امریکا بود که منجر به چاپ صدها دستور العمل از طرف موسسه استاندارد ملی امریکا گردید .

بیشترین توجه به مسائل ایمنی بعد از پایان جنگ جهانی دوم به دنیا عرضه شد .

کاربرد سیستمهای ایمنی به صورت واقعی و جدی در برنامه های تسلیماتی ارتش امریکا در سالهای 1950- 1960 جای واقعی خود را پیدا کرد .

در آوریل 1962 کتابی تحت نام مهندسی ایمنی برای توسعه تسلیمات فضایی چاپ شد

سرعت و ایمنی کتابی بود که درسال 1965 کنگره امریکا را واداشت که در تولید اتومبیلها به مسائل ایمنی توجه شود و حقوق خریداران حفظ گردد

مطالعات ایمنی در صنایع شیمیایی انگلستان تحت عنوان Hazop ( تجزیه و تحلیل خطر در صنایع شیمیایی ) شروع شد که نتیجه آن در سال 1974 در کنفرانس مهندسین امریکا ارائه گردید.

کنفرانسهای متعددی بین سالهای 1960 تا 1970 توسط موسسه ملی فضایی امریکا (NASA) برگزار گردید.

در سال 1970 موسسه بهداشت حرفه ای و ایمنی ( OAHA ) نیازهای ایمنی صنایع را چاپ کرد و درسال 1992 کتاب ایمنی کار با مواد زیان آور را چاپ کرد که بیشتر مربوط به صنایع شیمیایی بود.

 

 

تعاریف:

 

حادثه یا Accident :

عبارت است از رویداد برنامه ریزی نشده و در نتیجه نا خواسته که موجب بروز زیانهای جانی یا مالی گردد

خطر یا Hazard : خطر به شرایطی اطلاق می شود که دارای پتانسیل رساندن آسیب و صدمه به کار گران یا خسارت به وسایل و تجهیزات و ساختمانها و محیط کار شود .

 

در معرض خطر Danger

قرار گرفتن در معرض یک خطر است به عبارتی قرار گرفتن در شرایطی که پتانسیل آسیب رسانی در آن شرایط نهفته است .

 

ریسک Risk :

عبارت است از احتمال بروز یک واقعه ناخوشایند برا ثرقرار گرفتن در معرض شرایطی که پتانسیل آسیب رسانی را دارد ضرب در شدت حادثه

 

ایمنی Safety:

عبارت استاز میزان یا درجه دور بودن از خطر

 

شاخص شدت حادثه :

میزان روزهای از دست رفته کاری مهمترین شاخص شدت حادثه در مورد انسان است برای صدمات به اعضاء مختلف بدن برآوردهایی بر مبنای روزهای از دیست رفته کاری و یا خسارت دلاری تعیین گردیده است و برای نمونه درسال 1991 در امریکا 75000دلار برای یک مرگ پیش بینی شده بود .

 

حواث ابتدایی :

حوادث ابتدایی بنیان گذار شرایط خطر ناک هستند چنانچه بتوانیم آنرا کنترل کنیم از ورود به مراحل بعدی و ایجاد حادثه پیشگیری می شود

بطور مثال ساعات کار طولانی و خستگی شدید یک اپراتور و یا کاهش قدرت و کارایی یک پمپ می تواند شرایط خطر یک حادثه را فراهم کند .

 

حوادث شروع کننده :

اتفاقاتی که باعث شروع حادثه می شوند مثل ایجاد یک جرقه روی یک منبع حاوی مواد آتش گیر و یا اتصال ناگهانی یک جریان دارای ولتاژ 220 به یک وسیله ای که با جریان 110 ولت کار می کند .

 

حوادث میانی :

که به دو صورت ممکن است اتفاق افتد تحریک کننده و محدود کننده .

باز بودن در بها در هنگام حریق یک عامل تحریک کننده برای ادامه حریق و تشدید آن است باز شدن یک شیر اطمینان در موقع بالا رفتن درجه حرارت یک بویلرعامل پیشگیری کننده یا محدود کننده می باشد .

 

معنی واژه های زیر چیست با مثالی آن را توضیح دهید

Accident

Incident

Emergency

Disaster

ایمنی تلفیقی از مدیریت کلی وتجزیه وتحلیل مهندسی برای کنترل خطرات احتمالی یک سیستم است که بطور خلاصه شامل مراحل زیر می باشد .

هدف نهایی ایمنی فرآیند

تشریح اجزاء فرآیند

تشخیص خطرات احتمالی

ارزشیابی خطرات

کنترل خطرات

تدوین راههای مختلف کنترل

تغیرات لازم در سیستم تعیین میزان پذیرش خطر

پذیرش خطر وتدوین

دستورالعمل های مرحله ای در سیستم بازنگری زمان بندی شده

 

 

در صورت عدم توجه به مسائل ایمنی در خطرات فرآیند حوادثی به وقوع می پیوندد که از نظر میزان خسارت به چهار گروه زیر تقسیم بندی می گردند

حوادث خطر ناک ( castrophic) :

 

این حوادث می توانند موجب خسارتهای جانبی زیاد مانند مرگ و میر و یا جراحات شدید و جدی گردند مثل واژگونی یک کامیون حاوی مواد شیمیایی آمونیاک و پخش آن در محیط اطرف آن .

حوادث مهم ( critical)


این حوادث موجب جراحات سخت و یا از بین رفتن یک سخت افزار یا وسیله گران قیمت می گردند که توقف تولید را بمدت طولانی در پی دارد مثل پیدایش نقص در شیر فشار هیدرولیک یک خط که موجب انفجار یا صدمه به سایر قسمتها می گردد .

حوادث کوچک (Minor )


حوادثی هستند که جراحت کمی ایجاد کرده و یا صدمات کمی به دستگاهها می زنند مثل باز ماندن یک شیر اتوماتیک در مسیر یک ماده شیمیایی و سرر فتن تانکر محتوی آن

حوادث کم اهمیت (
negligible )

 

بر حادثه ای که منجر به جراحت نشده و صدمه ای به دستگاه نزند و مشکلی در تولید ایجاد نکند مثل کاهش قدرت اقتصادی یک کارخانه که منجر به تعطیلی کارخانه گردد .

با توجه به دست بندی فوق در ابتدا مندس ایمنی باید بداند که چه سطحی از ایمنی را مطلوب تلقی کند یا به عبارتی دیگر میزان هزینه پیشگیری از حوادث برای کارفرما قابل قبول است تا اهداف کلی ایمنی کارخانه را تدوین نماید

 

تشریح و توصیف اجزاء فرآیند :

در ابتدای کارباید ببینیم سیستم چگونه کار می کند سیستم را از ابتدا تا انتها با دقت مورد بررسی قرار دهیم ایستگاههای کاری و نوع کاری را که کارگر انجام می دهد مشخص نمائیم تاثیرات متقابل سخت افزار یا نرم افزار با انسان و محیط را بادقت تعیین نمائیم .

تشخیص عوامل خطر :

برای بدست آوردن لیست خطرات اولیه می توان از روشهای زیر استفاده کرد.

-جستجوی عوامل خطر در طول فرآیند با حضور در تمامی پستهای کاری

- بررسی از طریق سوال از کارگران

- تشکیل یک پانل تخصی و فنی

- تجزیه و تحلیل و مقایسه سیتم های مشابه

بررسی کدها و استانداردها و دستور العمل های مربوطه

مروری بر آمار و اطلاعات فنی موجود ( نقشه های برق و مکانیک و تجزیه و تحلیل دستور العملها ی اجرایی و گزارشهای فنی و مهندسی )

تجزیه و تحلیل خطرات

 

مطالعه علت و معلولی خطرات بالقوه و احتمال خطرات در یک فرآیند است منظور بدست آوردن لیستی از خطرات اولیه در سطحی پایین تر و عمیق تر و ارزیابی اثرات آن روی سیستم است و در آنها مشخص می شود که کدام خطر از نظر تکرار و شدت آن مهمتر است تا در نتیجه برای کنترل آنها با اولویت تصمیم گیری و اقدام گردد.

مترهای مختلفی برای اندازه گیری خطر ( Risk ) و ارزیابی آن وجود دارد

متدماتریکس بررسی خطر و ارزیابی آن

تجزیه و تحلیل ریسک

در فرآیند تجزیه و تحلیل ریسک جهت بررسی ریسکهای بالقوه از تکنیکهای کمی و کیفی استفاده می شود که معمولاً بر اساس شدت و احتمال بروز حوادث صورت می گیرد البته بایستی توجه داشت که کمی سازی همه ریسکها عملی نبوده که در اینصورت می توان از تکنیکهای کیفی بهره برد. ریسکها را می توان بر اساس شدت و فرکانس طبقه بندی کرد که نمونه ای از طبقه بندیهای یاد شده همراه با ماتریکس مربوطه در جداول شماره 2 و 3و 4 ارائه شده است .

 

 

 

 

 

نام  

طبقه 

تشریح 

فاجعه بار 

1 

مرگ یا از بین رفتن کامل سیستم 

بحرانی 

2 

جراحت جدی بیماری شغلی شدید یا صدمه اساسی به سیستم

مرزی 

3 

جراحت یا بیماری شغلی کوچک ‍صدمه دیدن متوسط سیستم 

قابل صرفنظر 

4 

صدمه و جراحات وارده کمتر ازطبقه مرزی است 

 

 

 

 

 

 

حذف یا کاهش ریسک

پس از شناسایی ریسکها می توان اقدام به حذف آنها کرد هر چند بنا به دلایل مختلف فنی و اقتصادی حذف همه ریسکها عملی نبده و تنهامی توان سطح آنها را تا حدی کاهش داد . در مواقعیکه تعداد ریسکها بلا بوده و یا امکانات مالی و فنی محدود باشد مسدله اصلی این خواهد بود که در وهله اول بایستی چه ریسکهایی را کنترل که برای حل این مشکل اولویت بندی ریسکها ضروری خواهد شد . جهت اولویت بندی ریسکها که می تواند بصورت کیفی و یاکمی صورت پذیرد می توان از روشهای مختلف منجمله روش تجزیه و تحلیل سود – هزینه استفاده کرد.

 

یکی از موضوعات کلیدی در کنترل ریسکها هزینه اجرای روشهای کنترلی و درجه کاهش مورد نیاز است . براساس طبقه بندیهای ارائه شده در جداول شماره 2 و 3 و 4 از شدت و احتمال ریسک و ماتریکس آنها ، ریسکها به سه دسته کلی تقسیم می شوند.

الف- ریسکهایی که بایستی بطور کامل حذف شده و یا سطح آنها کاهش یابد

ب- ریسکهایی که وجود آنها مجاز تلقی شده وبه هیچ کنترلی نیاز ندارند

ج- ریسکهایی که نیازمند کنترلهای مدیریتی هستند

از آنجائیکه مدیریت ریسک نیازمند بحثهای در باره هزنه های کنترل ریسک نیز می باشد در بعضی از متدها یک جدول دیگر بنام جدول هزینه های کنترلی به جداول فوق اضافه شده است که نمونه ای از جدول یاد شده در جدول شماره 5 ارائه شده است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد روش ویلیام فاین در آنالیز ریسک 

 

یکی دیگر از روشهای بررسی ریسک و مدیریت آن متد ویلیام فاین می باشد از این روش برای تصمیم گیری در باره ضرورت و موجه بودن هزینه های حذف خطر و همچنین لزوم اجرای هرچه سریعتر برنامه های کنترل خطرات استفاده می شود.

 

اساس این تکنیک بر پایه محاسبه و ارزیابی نمره ریسک به شرح زیر می باشد:

 

P × E × C = R

 

R : نمره ریسک

C : شدت پیامد

E : میزان مواجهه

P : احتمال وقوع

مقادیر عددی شدت پیامد ، میزان مواجهه و احتمال از داده ها ی جدول شماره 1 بدست می آید.

از نمره ریسک بدست آمده و مقایسه آن با داده های جدول شماره 2 می توان جهت تصمیم گیری در باره ضرورت اجرای برنامههای حذف و کنترل خطرات استفاده کرد

با مشخص شدن نمره ریسک ،میزان هزینه های قابل قبول از فرمول زیر محاسبه می شود :

(2-1) (DC × CF ) / R = J

 

 

CF : فاکتورها هزینه

DC : درجه تصحیح

مقادیر عددی فاکتور هزینه و درجه تصحیح از جدول شماره 3بدست می آید:

در فرمول (2-1 ) در صورتیکه 10 > J باشد هزینه ها قابل قبول بوده و اگر 10 < J باشد غیر قابل قبول خواهد بود.

بایستی توجه داشت که اگر چه این متد یک راه ساده ای را برای ارزیابی انواع مختلف خطرات و کنترلها را جهت بررسی و تصمیم گیری به مدیریت ارائه می کند ولی از این متد تنها می توان بعنوان یک راهنما استفاده کرد همچنین ذکر این نکته ضروری است که مقادیر مورد استفاده در این فرآیند و مرحله تصمیم گیری تا حدی اختیاری بوده و میتوان آنها را با مقادیر تعریف شده دیگری جایگزین کرده و نهایتاً فرآیند تصمیم گیری را با استفاده از مقادیر دیگری از J انجام داد .

 

جدول شماره 1 – مقادیر مورد استفاده در فرآیند تصمیم گیری فاین

 

C پیامد ( محتمل ترین نتیجه حادثه بالقوه )

نرخ

طبقه بندی

100 

فاجعه بار ، مرگ و میرهای متعدد ، خسارات وارده بیش از 1000000دلار ، توقف طولانی فعالیت  

50 

چندین مورد مرگ ومیر ، خسارات بین 40000دلار تا 1000000دلار 

25 

چندین مورد مرگ و میر خسارت بین 100000تا 400000دلار 

15 

جراحات فوق العاده شدید (برای مثال قطع عضئ ، ناتوانی دائمی ، خسارات بین 1000تا 100000دلار)

5 

جراحات ناتوان کننده ، خسارات تا 1000دلار 

1 

جراحات یا خسارات اندک 

 

 

نرخ 

طبقه بندی E

10 

بطور مداوم (چندین بار درروز) 

6 

بطور مکرر ( حدود یکبار در روز) 

3 

گاه به گاه (یکبار در هفته یا درماه ) 

2 

بطور غیرمعمول (یکبار در ماه یا سال ) 

1 

بندرت (ممکن است در طول عمر سیستم رخ دهد) 

5 / .  

احتمال وقوع آن فوق العاده اندک است (بنظر غیر قابل وقوع می آید) 

 

 

P احتمال اینکه پیامدهای حادثه بطور کامل بوجود آید )

نرخ 

طبقه بندی 

10 

پیامدهای کامل حادثه : درصورت وقوع رویداد خطر کاملاً محتمل و مورد انتظار است

6 

کاملاً ممکن است ،غیر معمول نیست ، شانس 50-50 است 

3 

یک تصادف و امری غیرمعمول خواهد بود 

5 /.  

پس از چندین سال مواجهه رخ نمی دهد ولی گاهگاهی ممکن است بوقوع پیوندد 

1 / .  

عملاً یک پیامد غیر محتمل است (هرگز رخ نداده است )

 

جدول شماره 2 – نمره ریسک و فعالیتهای ضروری

 

R خلاصه نمره ریسک و فعالیتها

 

نمره 

فعالیتهای لازم 

1500- 200 

نیاز فوری به فعالیتهای تصحیحی ، تا کاهش خطر فعالیتها بایستی متوقف شود

199-90 

نیازمند بررسی و توجه هرچه سریعتر است 

89-0 

خطر بایستی بدون هرگونه تاخیر حذف شود ولی وضعیت اضطراری نیست 

 

 

 

فاکتورها هزینه CF ( هزینه تخمینی برای فعالیتهای تصحیحی $ )

نرخ  

طبقه بندی 

10 

بیشتر از 50000دلار 

6 

50000-25000دلار 

4 

25000-10000دلار

3 

10000-1000دلار 

2 

1000-100دلار 

1 

100-25 دلار 

5 / .  

زیر25 دلار 

 

 

 

 

 

درجه تصحیح DC ( درجه ای از خطر که کاهش می یابد

نرخ 

طبقه بندی 

1 

خطر کاملاً حذف می شود (100 درصد) 

2 

حداقل 75 درصد خطر حذف می شود 

3 

75 تا 50 درصد خطر حذف می شود 

4 

50 تا 25 درصد خطر حذف می شود

5 

کمتر از 25 درصد خطر حذف می شود 

 

 

 

روش فرونک و مورگان در آنالیز ریسک :

این روش به مدیران یاری می دهد که سرمایه مناسب و لازم جهت رسیدن به حداکثر کاهش ریسک در واحدهای مختلف یک کارخانه را اختصاص دهند

این روش دارای 6 مرحله اساسی است :

 1. محاسبه شاخص ریسک برای هر واحد
 2. تعیین ریسک نسبی هر واحد
 3. محاسبه در صد شاخص ریسک برای هر واحد
 4. تعیین کل سرمایه در معرض خطر هر واحد
 5. محاسبه ریسک کلی برای هرواحد
 6. رده بندی واحدها براساس نمره کلی ریسک هر واحد

 

 1. شاخص ریسک:

با چک لیست شماره 1 نمره ریسک هر واحد محاسبه می شود

این چک لیست شامل 6 گروه خطر است که هر کدام از نظر اهمیت نمره ای به آنها اختصاص می یابد و هرگروه دارای مجموعه ای زیر گروه است که با توجه به اهمیت آنها نمره ای به آنها داده شده

 

نمره ریسک هرواحد = جمع نمرات زیرگروه × نمره گروه ها یا جمع نمرات گروههای 6 گانه با چک لیست شماره 2 نمره کل کنترل هر واحد محاسبه می شود

این چک لیست هم شامل 6 گروه کنترل است که دارای زیر گروههای مربوطه می باشد

نمره کنترل هرواحد = جمع نمرات زیر گروههای کنترل × نمره گروه مربوطه

شاخص ریسک هرواحد = نمره ریسک آن – نمره کنترل هرواحد

 

 

شاخص ریسک هر واحد = شاخص ریسک هرواحد – شاخص ریسک واحدی که بالاترین نمره را دارد

 

درصد شاخص ریسک نسبی هرواحد = 100 × قدر مطلق ریسک نسبی هرواحد

قدر مطلق مجموع ریسک نسبی کلیه واحدها

تعیین کل سرمایه در معرض خطر هرواحد:

 

اموال                  - هزینه های جایگزین کلیه مواد و تجهیزات هرواحد

ادامه فعالیت منظم         - ارزش واحد کالای تولیدی – ظرفیت تولید واحد در هرسال –درصد ظرفیت مورد انتظار درسال

ارزش جان شاغلان         - ارز ش کل شاغلان ، شلوغ ترین نوبت کاری

 

ریسک کلی :     حاصلضرب کل سرمایه در معرض خطر یک واحد در صد شاخص ریسک نسبی آن

 

 

جداول نهائی

نام واحد شاخص ریسک – ریسک نسبی-در صد شاخص ریسک- کل سرمایه در معرض خطر – ریسک کلی- رده بندی

A    47        176        3/22        5200             دلار 1000 1    

                                         1160    

B    168        55-        7        2743             192     4    

C    0-        224-        4/28        4030             1145     2    

D    6-        97-        3/12        1350             166     5

E    14-        237-        30        1870             561     3

F    23        0        0        7870            0     6    

 

 

جای گزینی کلیه مواد و تجهیزات هرواحد که در

معرض ریسک است ، مشخص می شود

 

ب- ادامه منظم فعالیت واحد 

امتیاز زیرگروه –گروه خطرات (عدد درون پرانتز فاکتور خطر گروه است )

آتش سوزی / پتانسیل انفجار(10) 

خسارت متوقف شدن فعالیت از حاصل ضرب موارد زیر به دست می آید :

- ارزش واحد کالای تولیدی

- ظرفیت تولید واحد در هرسال

- درصد ظرفیت مورد انتظار درسال

 

ب- جان شاغلان

ارزش جان شاغلان نیز از حاصل ضرب تعداد کارگران قسمت در شلوغ ترین نوبت کاری و ارزش زندگی هر فرد محاسبه می شود

 

ریسک کلی

ریسک کلی که بیانگر ارزش اقتصادی ریسک نسبی هر واحد است ، از حاصل ضرب کل سرمایه در معرض خطر یک واحد درصد شاخص ریسم نسبی آن بدست می آید

 

رده بندی نهایی

در راستای رسیدن به هدف نهایی متد مورد بحث که کمک به مدیران در شناسایی واحدهای با ریسک بالا است ، در آخرین مرحله ، واحدهای مختلف کارخانه براساس ریسک کلس شان رده بندی می شوند .

پرواضح است واحدهایی که دراین زده بندی در رده های اول قرار گیرند ،مهم تر محسوب شده و درکنترل خطرات در اولویت قرار خواهند گرفت .

2- متنوع بودن مواد قابل اشتعال 

2- مواد قابل اشتعال موجود در واحد به جای این که دریک جا متمرکز شده باشند اغلب پراکنده اند. 

2- اغلب مواد قابل اشتعال به طور طبیعی درحالت بخار هستند.

2- سیستم ها به طور روتین باز بوده و اجازه مخلوط شن مواد قابل اشتعال با هوا را می دهند (یعنی سیستم ها کاملاً بسه نیستند) 

1- نقطه اشتعال مواد قابل اشتعال پایین بوده و مواد یادشده بسیار حساس اند 

در فرآیند کار مواد قابل اشتعال گرم شده و در دماهای بالاتر از نقطه اشتعال شان مورد استفاده قرار می گیرند

پیچیدگی فرآیند (8) 

2 – نیاز به عکس العمل ها و کنترل های دقیقی وجود دارد

2- تجهیزات زیادی هستند که برای استفاده از آن ها اپراتور نیازمند برخورداری از دانش های خاصی است

2- رفع ایرادها و اشکالات بیش تر توسط سرپرستان صورت می گیرد تا اپراتورها 

1- تعداد زیادی از عملیات و / یا تجهیزات به وسیله یک اپراتور پایش می شوند  

1- جانمایی و چیدمان پیچیده تجهیزات و متعدد بودن ایستگاه های کنترل 

1- دشوار بودن شروع و متوقف کردن عملیات

1- زیاد بودن تعداد عملیات حساس که نیاز به فعالیت های نگه داری دارند 

ثبات فرآیند (7) 

3- شدید بودن وضعیت های غیر قابل کنترل 

2- استفاده از بعضی از مواد در فرآیند که نسبت به هوا ، ضربه ، حرارت ،آب یا سایر عناصر طبیعی حساس اند 

2- احتمال وجود واکنش های غیر قابل کنترل

1- وجود مواد خام یا محصولات نهایی که نیاز به انبار شدن ویژه دارند  

1- وجود مواد بینابینی که از نظر حرارتی ناپایدارند 

1-وجود گازهای غیر سمی که به صورت تحت فشار نگه داری می شوند  

 

          

 

 

 

3- فشار فرآیند بیش از 110 پرند بر اینچ مربع است

2- فشار فرآیند بیشتر از فشار اتمسفر بوده ولی کم تر از 110 پرند برا ینچ مربع است  

1- فشار فرآیند از حد خلا تا فشار اتمسفر متفاوت است 

3- در محل های کار اپراتور موقعیت های با فشار بالا وجود دارد  

1- استفاده بیش از حد از دیچه های شیشیه ای برای کنترل شرایط

1- استفاده از مواد غیر فلزی در ساختمان سیستم های پرفشار 

پتانسیل خطرات محیطی / فردی (4) 

2-مواجهه با مواد مورد استفاده در فرآیند می تواند باعث سوختگی ها ی شدید یا ریسک های بهداشتی جدی شود 

2-مواد مورد استفاده در فرآیند خاصیت خورندگی برای تجهیزات دارد

2- امکان بالا رفتن غلظت مواد آلاینده از حدود آستانه مجاز وجود دارد 

1- تجهیزات وسایل و افراد در معرض اصابت ذرات و تراشه ها قراردارند 

1- وجود ترازهای بالای صوتی امکان برقراری ارتباط کلامی را مشکل می سازد 

دماهای بالا(2 ) 

2- درجه حرارت تجهیزات کم تر از حد 100 درجه سانتی گراد است

2- درجه حرارت تجهزات در محدوده 100 تا 170 درجه سانتی گراد است 

3- درجه حرارت تجهیزات در محدوده 170 تا 230 درجه سانتی گراد است  

2- در محل های کار اپراتور موقعیت های با درجه حرارت زیاد وجود دارد 

2- وجود جریان های هوای شدید و/ یا نشست ها در محیط کار نسبتاً معمول است

2- احتمال استرس های حرارتی ناشی از ماهیت کار یاشرایط آب و هوایی وجود دارد 

از این زیرگروه نمره ای که از همه بیش تر است

جدول شماره 2 چک لیست کنترل

امیتاز زیرگروه گروه کنترل ها ( عدد درون پرانتز فاکتور کنترل گروه است )

حفاظت در برابرآتش سوزی (10) 

4- سیستم اسپرینکار خودکار قادر است تمام آتش سوزی های احتمالی را مهار کند 

2- سرپرستان و اپراتورها اگاهی کافی از تاسیسات سیستم حفاظت از حریق نصب شده را داشته و برای مبارزه با آتش سوزی ها به خوبی آموزش دیده اند

1- وسایل اطفای حریق به طور مناسب در قسمت های مختلف کارگاه توزیع شده اند 

 

 

 

1- سیستم حفاظت از حریق به طور دوره ای و منظم بازرسی شده و مورد آزمایش قرار می گیرد 

1- ساختمان ها و تجهیزات طوری طراحی و ساخته و نصب شده اند که امکان مهار و اطفای حریق را فراهم می سازد

سالم بودن سیستم الکتریکی (8) 

3- نصب تجهیزات الکتریکی مطابق با مقررات و آیین نامه های قانونی صورت گرفته است  

1- کلیدهای الکتریکی دستگاه ها که باید به راحتی معلوم باشند برچسب های مناسب شناسایی دارند 

1- نگه داری تجهیزات الکتریکی نصب شده به خوبی صورت می گیرد

1- ایزولاسیون تجهیزات ضد انفجار به خوبی و به طور مطمئن صورت گرفته است 

1- کلیه تجهیزات الکتریکی مجهز به سیستم قفل مناسب هستند 

1- کلید های قطع کننده جریان الکتریکی تعبیه شده و به طور منظم مورد بازدید و آزمایش قرار می گیرند 

1-سیستم برق گیر نصب شده و واحد را به طور مناسبی تحت پوشش دارد 

تدابیر ایمنی (7) 

3- سوپاپ های ایمنی در جاهای لازم تعبیه شده و تخلیه آن ها به محل ها ایمن صورت میگیرد  

2- سیستم های اینتر لاک و هم چنین هشدار دهنده ها به طور مطمئن کار آ هستند 

2- آموزش عملیاتی کامل و دقیق بوده وواحد مورد مطالعه دارای برنامه آموزشی مداوم یا بازآموزی است

1- وسایل حفاظتی متناسب با نیازها انتخاب می شوند 

1- وسایل حفاظتی مورد لزوم برای رفع بحرانی مشخص شده و بهطور منظم مورد آزمایش قرار می گیرند 

زمین کردن الکتریکی و لوله گذای عمقی (5)

2- لوله های انتقال مواد قابل اشتعال به صورت زیر زمینی نصب شده اند 

2- لوله های انتقال مواد قابل اشتعال مجهز به سیستم مناسب زمین کردن الکتریکی هستند 

2- اثر بخشی سیستم زیمن کردن الکتریکی از طریق بازرسی ها و تست های منظم و دوره ای کنترل می شود  

 

لیست تجهیزات مورد نیاز گروه بهداشت محیط

ردیف 

نام دستگاه 

1 

دستگاه HPLC برای دوره کارشناسی ارشد

2 

دستگاه GC برای دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد

3 

یک عدد دستگاه ویدئو پروژکتور برای تجهیز کلاس دانشجویان کارشناسی ارشد 

4 

یک دستگاه کامپیوتر و تجهیزات مربوطه جهت کارشناس گروه و کارآموزی ها

5 

دستگاه اندازه گیری TOC

6 

یک دستگاه Printer سه کاره جهت دفتر گروه

 

 

 

 

 

لیست تجهیزات مورد نیاز گروه بهداشت حرفه ای

ردیف 

نام دستگاه 

1 

کیت کامل صدا سنج ساده ساخت شرکت Casella-CEL انگلستان

2 

کیت کامل صدا سنج آنالیزوردارساخت شرکت Casella-CEL انگلستان

3 

دوزیمتر صدا ساخت شرکت Casella-CEL انگلستان

4 

لوکس متر ساده ساخت هگنر سوئد 

5 

لوکس متر با قابلیت اندازه گیری شدت درخشندگی ساخت هگنر سوئد 

6 

دستگاه سنجش تشعشات پرتو UV

7 

دستگاه سنجش شدت میدانهای الکترومغناطیسی 

8 

دستگاه سنجش شدت میدانهای الکتریکی پایا

9 

کیت کامل پمپ نمونه برداری فردی شرکت SKC

10 

پمپ نمونه برداری دستی پیستونی  

11 

ارتعاش سنج تمام بدن ، دست و بازو 

12 

ست کامل ایمپینچرترپ 

 

لیست تجهیزات مورد نیاز گروه بهداشت عمومی و آمار

ردیف 

نام دستگاه 

1 

مولاژ جسم خارجی در راه هوایی

2 

مولاژ تزریقات کامل با دست و پای کامل 

3 

مولاژ مجهز به تمامی خواص تزریق 

4 

مولاژ عضلانی کامل از نوع مرغوب 

5 

ویدئو پروژکتور جهت خانه بهداشت نمونه 

6 

ست کامل کامپیوتر 2 دستگاه  

7 

دستگاه سونی کیت  

راههای کاهش خطر و ایجاد ایمنی

 

دستور العمل NASA 1993 قابل استفاده در همه صنایع شامل موارد زیر می باشد

 

Warning اگر حفاظت لازم را نمی دهد Safety devices اگر امکان نداشت Designout

 

                            Education به تنهایی کارائی ندارد

 

الف-حذف عامل خطر ( Design out )

 

اولین قدم و همیشه بهترین قدم از نظر ایمنی خارج کردن کامل عامل خطر از سیستم است

مثال 1 چهار عامل در ایجاد آتش سوزی موثرند : ماده اتش زا- اکسیژن- واکنش شیمیایی- منبع اشتعال

 

مسئول ایمنی باید تصمیم بگیرد که کدامیک از این 4 عامل را از سیستم حذف نماید

آیا باید بجای اکسیژن از گاز دیگری مثل نیتروژن در سیستم استفاده کرد

یا اینکه مواد به کار رفته در سیستم را طوری انتخاب کنیم که دارای نقطه اشتعال بالا باشند بطور نمونه

انتخاب نوع کابل انتقال الکتریسیته یک سیستم از نوعی باشد که با هر تغییری در بار الکتریکی سیستم به درجه اشتعال خود نرسد و یا انتخاب بار الکتریکی برای سیستم در حدی که نتوانند منبع جرقه شود

مثال 2

اپراتوری که با سیلندرهای گاز نیتروژن کار می کند در معرض خطر خفگی با این گاز می باشد با یک طراحی مهندسی می توان سیلندرهای گاز را به خارج محوطه اپراتور منتقل کرد و خطر مواجهه را از بین برد

 

مثال3

بعضی از دستگاههای خانگی مناسب با برق 110 ولت ساخته شده اند که ممکن است برا اثر اشتباه انسانی به پریز برق 220 ولت وصل شده و بسوزند با طراحی مهندسی می توان دو شاخه یا پریز را طوری طراحی کرد که پریزها با هم تفاوت داشته و نتوان آنها را جابجا استفاده کرد .

 

مثال4

NASA در دهه 1980 جهت کنترل جرقه در کابلهای برق سفینه های فضایی پایگاه فضایی کندی از ابتکار یک تکنسین برق استفاده کرد این تکنسین برق کابلهایی را طراحی کرد که دارای پوشش شفاف بود و ایجاد جرقه و دود در آنها از بیرون قابل مشاهده بود که از این کابلها در سفینه ماژلان در 1989 استفاده کرد تا با کنترل موارد فوق ایمنی سفینه را بیشتر تأمین نماید.

 

ب- وسایل ایمنی (Safety Devices)

چنانچه نتوانیم عامل خطر را از سیستم خارج کنیم بعلت عدم امکان یا هزینه زیاد راه حل بعدی استفاده از وسایل ایمنی است

 

مثال 1

استفاده از شیر اطمینان استفاده از شیر اطمینان کنترل کننده حرارت در فرآیندهای تولید و تبدیل مواد شیمیایی بسیار مهم است هرگاه درجه حرارت در سیستم بالا رود شیر اطمینان باز می شود و حرارت تعدیل می گردد شیرهای کنترل فشار نیز وسیله دیگری است که کاربرد ایمنی دارد .

 

مثال 2

با نصب یک فیوز در مسیر جریان برق هرگاه جریان برق بیش از اندازه شود فیوز جریان را قطع می کند تا اینکه از ایجاد حرارت و ذوب کابلها و ایجاد آتش سوزی جلوگیری شود .

 

 

 

 

مثال 3

ماشینهای ریخته گری تزریقی مواد پلاستیک در تمام دینا وجود دارد و به طور معمول لازم است که هر چند وقت یک بار کارگر قسمتهای داخلی ماشین راتمیز نماید و مواد چسبنده را خارج نماید دستها و بازوهای زیاد کنده شده چون در حالیکه ماشین روشن بوده کارگران اقدام به تمیز کاری کرده که با از بین رفتن مواد چسبنده ماشین به حرکت افتاده و خطر آفریده و سبب آسیب کارگرگردیده است    با قطع جریان برق هنگامی که فردی داخل ماشین باشد می توان از وقایع فوق پیشگیری نمود.

 

ج- وسایل هشدار دهنده Warning

هرگاه نتوان عامل خطر را خارج و یا به شدت کنترل کرد قدم بعدی آگاه کردن اپراتورها از خطرات قریب الوقوع می باشد .

مثال 1

نصب یک گیرنده حساس دود در منزل وقتی به میزان معینی دود در منزل برخورد کند یک زنگ را به صدا در می آورد و ساکنین خانه می توانند خیلی سریع از خانه خارج شوند.

البته موارد اعلام اشتباهی می تواند خود یک عامل خطر باشد بطور مثال دود ناشی از سوختن غذا (    سوسیس) در آشپزخانه ممکن است آژیر خطر را به صدا در آورد و در دفعات بعد که آتش سوزی اتفا ق می افتد افراد خانه آنرا به حساب دود ناشی از پخت و پز یا سوختن غذا بگذارند

 

مثال 2

علائم هشدار دهنده : علائمی مثل سیگار نکشید یا سر و صدا نکیند و برچسب روی فرآورده ها نیز به عنوان هشدار افراد مورد استفاده قرار می گیرند

گازیابها و گیرنده های حساس به بعضی مواد و هشدارآنها از عوامل دیگر اعلام خطر هستند مثل گازیابهای آمونیاک – هیدروکربن های نفتی 0 هیدروژن –متان و حتی اکسیژن ، مطلوبترین راه حل ممکن این است که این گازیابها به یک هشدار دهنده صوتی یا تصویری متصل باشند برای افراد نباید تفاوت کند که این چراغ قرمز یا آژیر به علت نشت گاز خطرناک است و یا وقوع آتش سوزی بلکه مساله مهم این است که باید محل را ترک نمایند.

 

د- آموزش و اقدامات خاص Traning

همراه با وسایل کنترل کننده اقدامات خاص و آموزش هم لازم است چون انسان در شرایط استرس بیشتر دچار خطا می شود آخرین روش برای رفع خطر اقدامات اورژانسی خاص می باشد به طور مثال هرگاه مواد خطرناک ازیک منبع نشت نماید یا در اثر واژگون شدن ماشین حمل آن اتفاق افتد باید اقدامات اورژانسی مثل عملیات فرار از منطقه و تعطیل اضطراری کارخانه را انجام داد این اقدامات را باید آموزش داد هرچند گاهی تمرین کرد.

برای کاهش خطاهای انسانی نیاز به روشهای مدیریت نیروی انسانی و آموزش می باشد

 

هـ- به کارگیری استانداردهای ایمنی ( Safety standars )

در تمامی موارد طراحی ساخت و کاربری صنایع باید از استانداردهای صنایع مربوطه و استاندارهای مهندسی ایمنی استفاده کرد .قوانین کشوری و منطقه ای نیز باید در طراحی مورد توجه قرار گیرند به طور مثال استفاده از کمربند ایمنی در ماشینهای سواری – نصب کیسه هوا و یا محلی برای شکستن شیشه ها در مواقع اضطراری و یار راه خروج اضطراری دراتوبوسها باید رعایت شود.

 

استاندارد ها

استانداردها به منزله زبان مشترکی است که نه تنها توسط مهندسین بلکه توسط صنایع – شرکتها و دولتها بکار گرفته می شوند تا به کیفیت بالای محصولات اطمینان حاصل شود

در قرن گذشته ترکیدن بویلرها یک مشکل مهمی برای صنایع بود تا اینکه انجمن مکانیک امریکا ( ASME ( کدهائی برای بویلرها و لوله ها و اتصالات آنها تدوین کرد که در حال حاضر در سراسر دنیا مورد قبول و استفاده اند و خرید لوله و بویلر بدون استاندارد های فوق از نظر قانونی منع شده است .

و یا کدهای انجمن حفاظت از طرق (NFPA ) برای سیم کشی برق مورد استفاده کشورهای مختلف می باشد.

به طور کلی استانداردها نه تنها مانع راه صنایع نیستند بلکه وسیله ای برای یک محصول ایمن می باشند

انواع استانداردها

 1. استانداردهای دولتی

در نشریات دولتی از این استانداردها وجود دارد بحث زیادی است که استاندارد ها از حطیه دولتها خارج شود شاید این بدین معنا باشد که استاندارد ها توسط کمیته های مختلف کشوری مرتب بازنگری گردیده و به روز شوند .

 

 

 

 

 1. استانداردهای صنایع

صنایع متوجه شدند که رعایت بعضی ازاستانداردها ی مهندسی برای آنها لازم است و گرنه یک کمپانی نمی تواند اتصالات خود را به کمپانی دیگری که لوله تولید می کند بفروشد . ضمناً حوادث در طول استفاده از محصولات یک کارخانه لزوم رعایت بعضی استانداردها را ضروری ساخت در نتیجه موسسات خصوصی متعددی اقدام به نوشتن استاندارد برای صنایع خود کردند و بعضی به صورت مشترک استانداردهایی را تدوین نمودند

 

 

استانداردهای بین المللی

درحال حاضر کمپانیهای زیادی همزمان روی پروژه های مختلف کار می کنند و کدهای مشابهی را برای دنیا عرضه می کنند مثل کد سازه برای صنایع ساختمان آنچه مسلم است

برای خرید و فروش در سطح بین المللی باید در ساخت محصولات به استانداردها و کدهای منطقه ای یا جهانی توجه کرد بعضی کشورها دارای کدهای ملی هستند و بعضی دیگر سعی می کنند که استانداردهای خود را با منطقه خود هماهنگ کنند مثل استانداردهای محصولات عمومی اروپا ( EN-series ( .

تشکیلات بین المللی استاندارد (iso ) international standards organization مهمترین منبع تولید کننده استانداردهای بین لمللی است .

ISO-9004 مخصوص تعهد ایمنی محصول و کیفیت خدمات است .

کارخانه جات و صنایع برای تولیدی ایمن اقدامات زیررا انجام می دهند .

1- تعیین استاندارد ها برای ساخت محصولی ایمن یا خدمتی موثر

2- تعیین برنامه ارزشیابی نتایج کاربرد محصولات فوق

3- تهیه دستور العملها و هشدار ها به مصرف کنندگان و دستور العملها ی نگهداری

4- ارائه استانداردهای فوق به متخصصین یا موسسات برای رقابت و یا تبلیغات

ISO-14000 مربوط به استانداردهای زیست محیطی است

OHSA-18000 لستاندارد مربوط به مسائل بهداشت حرفه ای و ایمنی کارگران و محیطهای کاری است دستور العملهای OSHA نمونه هائی از استاندارد ها و کدهای ایمنی در آمریکاست .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روش jSA Job safety Analysis

 

 

روش آنالیز ایمنی شغلی:

روشی است برای شناسایی خطرات در پستهای کاری ، ارزیابی و ضعیت ایمنی موجود و پیشنهاد کنترلهای مناسب و تصمیم گیری برای اجرای اقدمات لازم.

 

فرآیند آنالیز ایمنی شغلی : مراحل مختلف آنالیز ایمنی شغلی به ترتیب شامل موارد زیر می باشد:

 1. انتخاب شغل برای آنالیز
 2. تبدیل شغلب به وظایف آن
 3. شناسایی خطرات هر وظیفه
 4. پیشنهاد کنترلهای مناسب
 5. اطلاع رسانی به شاغلین
 6. بازنگری دوره ای و بهبود مداوم

 

اهداف آنالیز ایمنی شغلی از دیدگاههای مختلف:

1- بوسیله JSA می توان خطرات تهدید کننده کارگران را شناسایی کرده و با استفاده از آن یک سیستم ایمنی را طراحی کرد.

2- صلاحیت شاغلین هر پست کاری را تعیین نمود.

3- طرحهای تشویقی برای شاغلین تهیه نمود.

4- نرخ دستمزدها را با توجه به سطح ایمنی هر شغل مشخص کرد.

5- سطح آموزشها و مهارتهای مورد نیاز را تعیین کرد.

6- سطوح مختلف مسئولیتها را تعیین نمود.

7- موجبات بهبود کارائی و افزایش بهره وری کارگران را فراهم کرد.

8- چنانچه مسائل ایمنی و بهداشت حرفه ای در هر شغل توام دیده شود مقدمه ای خواهد بود برای گرفتن OHSAS18000 برای کارخانه مربوطه .

 

مسئولیت اقدام :

آنالیز ایمنی شغلی با هدایت مهندسین ایمنی و بهداشت حرفه ای و توسط کارکنان و سرپرستان با تجربه و از طریق بحث و مشاهده انجام می شود این رویکرد دو مزیت عمده دارد اول اینکه منجر به مشارکت افراد بیشتری شده و امکان استفاده از تجربیات آنها را فراهم می آورد ثانیاً مشارکت تعداد بیشتری از ذینفعان امکان مقبولیت نتایج کار را افزایش میدهد و ضمناً باعث می شود .

! موضوع برای کارگران قابل پذیرش شود.

! اطلاعات نهفته در افراد جمع آوری گردد.

! خطا در تصمیم گیری کاهش یابد.

! از اعمال سلیقه شخصی جلوگیری شود.

 

روش اجرای JSA

1- برای اجرای روش JSA دریک کارگاه یا کارخانه باید فرآیند تولید را از ابتدا تا انتها مورد بررسی قرارداد و پستهای کاری را مشخص کرد واضح است که پستهای کاری مشابه را حذف و همه آنها را بعنوان یک پست در نظر می گیریم .

2- با مشاهده نزدیک کلیه وظایفی را که هر پست انجام می گیرد لیست نمائیم .

3- خطرات بالقوه و احتمالی هر فعالیت را شناسایی و لیست می کنیم در این مرحله لازم است که از دانش حرفه ای خود در شناخت این عوامل استفاده کنیم و از روشهایی مثل آنالیز تغییرات

Kepner و TRegoe و روش What if برای شناسایی حوادث احتمالی و توالی آن ها می توان بهره گرفت در این روش پیامد تغییرات مورد بررسی قرار می گیرد به این صورت که

اگر وظیفه (A ) انجام نشود چه می شود

اگر وظیفه( A ) معکوس انجام شود چه می شود

اگر بخشی از وظیفه ) A ) انجام شود چه می شود

اگر علاوه بر وظیفه انجام شود چه می شود

اگر بیشتر از وظیفه انجام شود چه می شود

اگر کمتر از وظیفه انجام شود چه می شود

 1. بررسی می شود که در حال حاضر برای حذف خطرات چه اقدامی انجام گرفته است.
 2. درحال حاضر احتمال بروز خطر چه قدر است که می توان این میزان را با توجه به سابقه بروز خطر در این پست برآورد کرد و یا از شاخصReliability دستگاهها میزان احتمالی خطای آن ها را بدست آورد.
 3. درصورت بروز یک خطا و بروز خطر به چند کارگر صدمه وارد می شود
 4. درصورت بروز خطر شدت آن چقدر است که از روی میزان صدمات وارده و اقدامات درمانی و یا با روزهای غیبت در کار قابل محاسبه است.
 5. وسایل و اقدامات اضافی لازم برای رفع خطر کدام است که می توان در این مورد از چک لیستهای ایمنی استاندارد استفاده کرد.
 6. بامحاسبه میزان ریسک خطرات فوق اولویت و اقدامات ایمنی تعیین می گردد.
 7. زمان لازم برای رفع خطرات فوق با توجه میزان ریسک مربوطه مشخص می گردد.
 8. مسئولیت افراد برای انجام اقدامات ایمنی تعیین می شود.
 9. دستور العملهای ایمنی برای پستهای کاری تهیه می گردد.

13-آموزش لازم به کارگران داده می شود

14- زمان بررسی مجدد با توجه به امکان تغییرات در نیروهای کاری و یا تغییراتی که دریک پست کاری انجام می شود تعیین و یاد آوری می گردد.