نقش ایمنی در صنعت

PPE
نویسنده : محمد میلاد ناظران - ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ فروردین ۱۳۸۸
 

کلاه ایمنی

 

در بحث ایمنی صنعتی و همچنین وسایل و تجهیزات حفاظت فردی P.P.E  یکی از مهمترین وسایل و تجهیزات کلاه ایمنی است که وسیله ای مناسب برای حفاظت سر و گردن افراد از آسیبهای احتمای ناشی از سقوط اشیاء ، تجهیزات ، و افراد است.حال باید در استفاده از این وسیله حفاظتی و ایمنی باید به نکاتی توجه داشت که در ادامه خواهد آمد.....

 

در چه مواقعی باید برای کارکنان کلاه ایمنی تهیه نمود؟

1) در مواقعی که احتمال افتادن اشیا از بالا و برخورد آنها با سر وجود داشته باشد

2) احتمال این وجود داشته باشد که سر با موانعی وجود داشته باشد.

3) آنها در نزدیک قسمت های برق دار کار کنند.

 

چه نوع کلاه های ایمنی وجود دارد؟

به طور کلی کلاه های ایمنی به سه دسته تقسیم می شوند :

دسته اول (Class A ) : این کلاه ها برای مصارف عمومی استفاده می شوند محافظت در برابر ضربه خوبی دارند ولی در برابر ولتاژ برق ولتاژ برق محافظت محدودی دارند . این کلاه ها عمدتاً در معادن ، ساختمان سازی و... کارخانجات استفاده می شوند.

دسته دوم (Class B): این کلاه ها برای کسانی پیشنهاد می شود که در محیط های برقدار کار می کنند . این کلاه ها در برابر ضربات ناشی ناشی از سقوط اشیا ء ، شوک الکتریکی ولتاژ بالا و سوختگی مقاومند.

دسته سوم ( ‍Class C): کلاه های این دسته وزن سبکی دارند و برای محافظت های محدود پیشنهاد می شوند آنها سر کارکنان را در برابر ضربات ناشی از برخورد با اشیاء ثابت محافظت می کنند .ولی در برابر سقوط اشیاء و یا شوک الکتریکی مقاومتی ندارند.

 

کلاه ایمنی باید دارای چه شرایطی باشد :

  • در برابر برخورد با اشیاء مقاوم باشد
  • توانایی جذب ضربات را داشته باشد و آنها را به سر فرد انتقال ندهد.
  • ضد آب و کند سوز باشد
  • دارای بند ها و تسمه هایی در داخل کلاه باشند که فاصله این بند ها از جدار داخلی کلاه از 1 تا 4/1 1 اینچ ( 18/3 تا 54/2 سانتی متر) باشد.

همچنین کلاه ایمنی باید دارای کاتالوگی باشد که در آن نام کارخانه سازنده و دسته ای (‍Class)که کلاه در آن قرار می گیرد و استاندارد تایید کننده آن آمده باشد .در آمریکا سال 1994 به بعد تمام کلاه های ایمنی باید دارای استاندارد ANSI باشند.